Doprava a mobilita
Udržitelná mobilita se opírá o paradigma udržitelného rozvoje a pamatuje na ní několik Cílů udržitelného rozvoje, jmenovitě SDG 3 Zdraví a kvalitní život, SDG 11 Udržitelná města a obce a SDG 13 Klimatická opatření.
Cílem je podpořit studenty a zaměstnance, aby využívali udržitelné způsoby dopravy. Mezi ty patří chůze, jízda na kole či hromadná doprava. Kromě snížení emisí CO2 se volba udržitelného způsobu dopravy pozitivně promítá také do oblasti veřejného zdraví a kvality života, jelikož posiluje zdraví, fyzickou kondici a nároky na veřejný prostor (například na zajištění parkovacích míst). Dotazníkové šetření Unilead 2 v rámci VŠE odhalilo, že většina studentů i zaměstnanců se do školy dopravuje hromadnou dopravou a že téma udržitelné mobility je pro ně důležité. To se projevuje například snahou volit čistší způsoby dopravy při výjezdu na Erasmus či pracovní cesty nebo upouštěním od automobilové dopravy.
Hlavní cíle v oblasti udržitelné mobility
- Postupné snižování individuální motorové dopravy a vyprodukovaných CO2 emisí. Toho je docíleno díky podpoře práce z domova, flexibilní pracovní době, on-line či hybridních meetingů, konferencí a jiných akcí.
- Zajištění dlouhodobého financování udržitelné mobility.
- Zvýšení počtu studentů a zaměstnanců, kteří dojíždějí na kole, a to díky zlepšení existující infrastruktury. Například navýšení kapacity stojanů na kola v prostorách univerzitních budov a jejich zastřešení.
- Nastavení kompenzačních mechanismů pro veškerou realizovanou leteckou dopravu.
- Motivace ke snižování počtu uskutečněných studijních a služebních cest leteckou dopravou, především tam, kde je cíl cesty obdobně časově dosažitelný jiným dopravním prostředkem (především vlakem).
- Vypracování politiky a standardu udržitelné mobility VŠE a jeho implementace (Travel policy, Travel plan).
Pro oblast poskytování informací a edukace jsou stanoveny následující cíle (vše od roku 2025)
- Zvýšení povědomí o udržitelné mobilitě díky budování webových stránek zaměřených na udržitelnost a šíření informačních materiálů v prostorách školy.
Opatření
- Provedení auditu v oblasti dopravy a mobility soustředěného na udržitelnost a definování kompenzačních opatření.
- Aktivní spolupráce a dialog s městskými částmi, ve kterých se budovy VŠE nacházejí.
- Zavedení Smart city prvků, například interaktivní webové mapy zobrazující místa se stojany na kola, sdílená vozidla, nabíječky na elektromobily apod.
- Vedení dialogu se studenty i zaměstnanci univerzity a integrování participační prvků do fungování VŠE, čímž bude dán oběma skupinám prostor pro vyjádření se k tématu.